Ińsko

Ińsko - opis miejscowości

Spływy kajakowe Jezioro Ińsko

Ińsko - miasto położone w województwie zachodniopomorskim, Ińskim Parku Krajobrazowym, Pojezierzu Ińskim nad Jeziorem Ińsko. Miejscowość liczy ponad 2000 mieszkańców.

Położenie miasta nad czystym jeziorem wraz z rozwojem turystyki powoduje, że coraz prężniej zaczynają działać usługi hotelarskie, gatsronomia i wypożyczalnie sprzetów wodnych. Wytyczone trasy rowerowe i trasy piesze przyciągają miłośników tychże dyscyplin.

Przejrzyste Jezioro Ińsko przyciąga pasjonatów nurkowania z całej Polski a zatopione obiekty czynią nurkowanie bardzo atrakcyjnym.

Północno-wschodnia część miasta to same ośrodki wypoczynkowe, kempingi i pola biwakowe ciągnące się wzdłuż ul. Spacerowej. Położone na niewielkim zboczu pośród wysokich buków idealnie wmalowują się w krajobraz.

Centralna część lini brzegowej to duża, miejska plaża wraz z przyrządami do ćwiczeń. Wzdłuż całego brzegu ciagnie się ścieżka rowerowa a sam brzeg jest dostepny i bardzo zadbany.

Chociaż przez Jezioro Ińsko płynie rzeka Ina to spływy kajakowe Iną możemy zacząć dopiero kilkanaście kilometrów dalej.

Ińsko to mała i urokliwa miejscowość letniskowa położona na obszarze "Natura 2000 Ostoja Ińska" a także otoczona szczególnie pięknymi terenami. Brakuje co prawda punktów widokowych, z których możnaby podziwiać rozległe tereny ale atrakcyjna linia brzegowa Jeziora Ińsko rekompensuje ich brak.

Z miastem i jego mieszkańcami związana jest tez piękna legenda o wielkim raku, który zamieszkiwał jezioro. Więcj o legendzie w przewodnikach Ina - przewodnik kajakowy oraz Pojezierze Ińskie - przewodnik kajakowy.

Atrakcje w okolicy

Atrakcje w okolicy Jeziora Ińsko

W Ińsku nie ma okazałych zabytków architektury ale za to pod względem fauny i flory bieje na głowę niejeden region.

Jedną wielką atrakcją jest bardzo czyste Jezioro Ińsko. Duża plaża miejska, możliwość uprawiania sportów wodnych a przede wszystkim nurkowanie. Jezioro bogate w ryby i malowniczo położone.

Pojezierze Ińskie - niesamowide pod względem bagactwa fauny i flory. Trasy kajakowe zaspokoją najwybredbniejszych a wytyczone trasy rowerowe i piesze prowadzą przez największe atuty pojezierza.

Góra Głowacz znajdujące się w rezerwacie o tej samej nazwie do którego prowadzi trasa piesza oznaczona kolorem czarnym ma wysokość 180 m .n.p.m. Gdyby nie przesłaniające widok drzewa rozciagająca się panorama Ińska i okolic z pewnością stanowiłaby obowiązkowy punkt.

Iński Park Krajobrazowy stanowi niesamowitą atrakcję dla ludzi głodnych pięknych widoków. Tu każda pora roku ma coś innego do zaoferowania. Jednak zanim wyruszymy w trasę dobrze byłoby wcześniej przygotować sobie spis miejsc, które o danej porze roku pozwolą nam zobaczyc własnie to co w tym parku jest najpiekniejsze.

W bliskiej okolicy miasta znajduje się pięć rezerwatów przyrody:

  1. Rezerwat przyrody „Kamienna Buczyna” (leśny) - położony na płn-wsch. krańcu miasta, tuż za ośrodkami wypoczynkowymi. Prowadzi przez niego trasa piesza oznaczona kolorem czarnym a także dostępny jest on z kajaka, ponieważ obszar graniczy z linią brzegową.
  2. Rezerwat przyrody „Wyspa Sołtyski” (leśny) - położony na Wyspie Sołtyski na Jeziorze Ińsko i dostępny dla zwiedzających. Dostęp z kajaka lub za pomocą innego sprzetu wodnego.
  3. Rezerwat „Źródliskowe Zbocza” (krajobrazowy) - położony wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Dłusko. Prowadzi do niego trasa piesza oznaczona kolorem czarnym.
  4. Rezerwat „Bórbagno Miałka” (florystyczny) - położony w płd-zach. części Jeziora Ińsko. Jadąc trasą rowerową oznaczoną kolorem po
  5. Rezerwat przyrody "Głowacz" (leśny) - położony na zboczu góry Głowacz w pobliżu miejscowości Ścienne i Jeziora Dłusko. Prowadzi do niego trasa piesza oznaczona kolorem czarnym.

Zabytki i inne obiekty

Ińsko - zabytki i inne obiekty

Historia Ińska jest burzliwa a samo Ińsko kilkukrotnie bardzo ucierpiało podczas wojen i bitew. Jedyne co pozostało po dawnych czasach to kilka fragmentów starych murów. Wielokrotnie odbudowywane przez coraz to innych właścicieli. Na uwagę zasługuje fakt, że przylegające do miasta Jezioro Ińsko mimo wszystko zachowało w sobie tyle bogactwa fauny i flory i tak czysta wodę.

Cała okolica Ińska nie obfituje w zabytki. W okolicznych wsiach najczęściej możemy znaleźć stare, niektóre odnowione lub odbudowane kościoły.

W okolicy Ińska znajduje sie kilka ciekawych zabytków:

  1. Kościół pw. św. Wojciecha i św. Huberta w Ciemniku - wieś położona kilka kilometrów na południe od Ińska, przepływa przez nią rzeka Ina.
  2. Kościół pw. św. Bartłomieja w Czertyniu - wieś położona około 1 km ponizej Ciemnika tuż na granicy z poligonem wojskowym.
  3. Kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ściennem - wieś oddalona o kilka km na płn-zach od Ińska.

Trasy kajakowe

Kajaki Jezioro Ińsko

Jeioro Ińsko to (jeśli chodzi o kajaki) zamknięty obiekt. Wszystkie trasy kajakowe prowadzą po jeziorze. Ponieważ samo jezioro jest bardzo ciekawe, ma urozmaiconą i dostępną dla kajakarzy linię brzegową (za wyjatkiem miejsc porośniętych trzciną) możemy wyznaczyć sobie 2 a nawet 3 ciekawe trasy kajakowe.

Kajaki możemy wodować w wielu miejscach na całej lini brzegowej Ińska. Możemy również skorzystać z wypozyzalni kajaków, które znajująsię we wschodniej części miasta.

Należy pamietać, że Jezioro Ińsko to duży akwen wodny a silniejszy wiatr może uniemożliwić płynięcie lub wywrócić kajak. Zobacz jak przygotować kajak na jezioro i co ze sobą zabrać. Wcześniej zapoznaj się z technikami wsiadania do kajaka na jeziorze po wywrotce.

  1. „Szlak rezerwatów” - trasa prowadzi do dwóch rezerwatów przyrody: Wyspa Sołtyski i "Kamienna Buczyna" oraz małego molo w zachodniej części miasta. Tu przerwa na pyszną wędzoną rybkę. Długość trasy kajakowej 5-6 km. Zaczynamy i kończymy z miejskiej plaży.
  2. „Trzy wzgórza” - trasa prowadzi wzdłuż wchodniego brzegu jeziora aż na kraniec północny. Pierwsze wzgórze dominuje zaraz nad rezerwatem "Kamienna Buczyna i liczy sobie 153,7 m n.p.m., drugie wzgórze to 'Orzechy" o wysokości 166 m n.p.m., trzecie wzgórze pokaze się po opłynięciu płw. Ostrowie i liczy sobie 149,8 m n.p.m. Tu również start i meta jest na plaży miejskiej.
  3. „Trasa panoramiczna” - tym razem obieramy kierunek zachodni. Startujemy z plazy i płyniemy w lewo wzdłuż lini brzegowej miasta, omijamy płw. Leszczynowy i wpływamy do rynnowej Zatoki Ścienna. To jest najdłuższa trasa licząca sobie około 11-12 km. Po drodze obowiązkowy przystanek przy molo na wędzoną rybkę. Meta również na plaży miejskiej. Piękne widoki zrekompensują nasz wysiłek.

Trasy kajakowe oraz mapy tras dokładnie opisane są w Pojezierze Ińskie - przewodnik kajakowy.

Dla kajakarzy żądnych wrażeń i przygód są trasy kajakowe okolicznych rzek:

  1. Spływy kajakowe Iną
  2. Spływy kajakowe Brzeźnicką Węgorzą
  3. Spływy kajakowe Drawą
  4. Spływy kajakowe Regą

Trasy piesze

Trasy piesze w okolicy Jeziora Ińsko

W tak pięknym otoczeniu w Ińsku nie może zabraknąć tras pieszych. Szlaki piesze poprowadzone zostały przez najciekawsze miejsca Pojezierza Ińskiego. Jeśli dysponujemy czasem warto przejść cały szlak a jeśli nie mamy go zbyt wiele lub pogoda płata figle możemy maszerować łącząc odcinki róznych szlaków i ułozyć w ten sposób włąsną trase pieszą. Do tego niezbędna będzie mapa Pojezierza Ińskiego

Szlaki piesze prowadzą częściowo drogami asfaltowymi, częściowo polnymi i leśnymi duktami. Nie wymagają specjalnego przygotowania bądź ubioru. Wszystkie szlaki biegną w pobliżu rezerwatów przyrody, punktów widokowych czy zabytków. Warto zboczyć na chwilkę ze szlaku aby podziwiać piekne widoki i krajobrazy.

Trasy piesze:

  1. „Szlak Pojezierza Ińskiego” (niebieski) - jedna z bardziej malowniczych tras pieszych. Długość całego szlaku wynosi 45,5 km a biorąc pod uwagę tereny podmokłe, trasa na krótkich odcinkach może wymagać obejścia. Sam szlak kryje w sobie i bliskiej okolicy sporo ciekawostek i pięknych widoków. Pełny opis szlaku pieszego Pojezierza Ińskiego
  2. „Szlak wzniesień Moreny Czołowej” (zielony) - o długości 51 km. to trasa malowniczych krajobrazów i róznorodnych form ukształtowanych przez lodowiec. Szlak wiedzie ciekawymi regionami, min: w poblizu najwyższego wzniesienia „Góry Głowacz”, do której odbija szlak czarny, „Wstęgą Ińską” - drogą w lesie bukowym o 55 zakretach. Warto też odbic na chwilkę w okolicy Jeziora Dłusko by obejrzeć Rezerwat Krajobrazowy „Źródliskowe Zbocza”.
  3. „Szlak na Głowacz” (czarny) - trasa o długości 0,5 km - odcinek łączący szlak zielony z najwyższym wzniesieniem województwa zachodniopomorskiego „Górą Głowacz” znajdujacą się na terenie „Rezerwatu leślego Głowacz”.

Trasy rowerowe

Trasy rowerowe w okolicy Jeziora Ińsko

Trasy rowerowe znakowane w Ińsku sa tylko dwie. Biegną po różnych nawierzchniach od asfaltu po leśne dukty. Należy wziąć pod uwagę to, ze trasy prowadzą przez częste wzniesienia i rower miejski (bez przerzutek) może przyspożyć sporo nerwów. Jeśli zdecydujemy sie obejrzeć wszystkie i niec więcej atrakcje na trasie rowerowej to szacunkowy czas jej przejazdu może się kilkukrotnie wydłużyć.

Rower to doskonały sposób na podziwianie otaczających nas widoków a odpowiednie rozplanowanie czasu pozwoli cieszyć się wolnymi chwilami. Warto zabrać ze sobą kanapkę lub nawet zrobić dłuższy odpoczynek na piknik. Można również ułozyć własną trasę mieszając ze sobą odcinki tras pieszych i rowerowych.

Dokładne mapy tras rowerowych wraz z opisami znajdują się na mapie Pojezierza Ińskiego.

  1. „Wokół Jeziora Ińsko” (żółty) - trasa rowerowa o długości ok 15 km prowadzi przez malownicze tereny Ińsiego Parku Krajobrazowego, częściowo drogami asfaltowymi, polnymi i ściezkami leśnymi.
  2. „Ścieżka rowerowa czerwona” (czerwony) - trasa o długości ok. 24 km. biegnąca wschodnim brzegiem Jeziora Ińsko, przez Rezerwat Kamienna Buczyna i piękne wzniesienia wzdłuż Rezerwatu Źródliskowe Zbocza. Po drodze daglezje, aleja kasztanowa.

Firmy kajakowe i wypożyczalnie

Wypożyczalnie kajaków i sprzetu wodnego - Jezioro Ińsko

Planując pływanie w kajakach w miejscowości Ińsko a nie posiadając własnych kajaków mopżemy je wypożyczyć na miejscu. Ponieważ Jezioro Ińsko nie jest połączone żadnymi trasami kajakowymi z innymi zbiornikami wodnymi, często najlepszym wyjściem jest lokalna wypozyczalnia. Natomiast ci, którzy zaplanowali sobie pływanie po innych jeziorach Pojezierza Ińskiego również, lepszym rozwiązaniem może okazać się wypożyczenie kajaków w firmie kajakowej razem z transportem.

Ińsko rozciąga się wzdłuż lini brzegowej jeziora, na której jest sporo miejsc do wodowania kajaków.

Noclegi Ińsko

Noclegi nad Jeziorem Ińsko

Ińsko ma małą bazę noclegową, która jednak z roku na rok się rozwija. Coraz więcej turystów wybiera czyste wody Pojezierza Ińskiego i otaczającą je przyrodę. Zapotrzebowanie na noclgi jest z roku na rok wieksze.

Co znajdziemy w Ińsku? Pensjonaty, pokoje, domki w ośrodkach wypoczynkowych, pola biwakowe i kempingi. Często są to to noclegi sezonowe. W sezonie natomiast w czasie weekendu może byc trudno o cokolwiek wolnego.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się pola biwakowe. Ze wzgledu na czysty i dostępny brzeg jeziora, namiot możemy rozbic tuż przy samym lustrze wody, by podziwiać piękne widoki.

Gastronomia

Jezioro Ińsko - gastronomia

Jak w każdej mniejszej miejscowości turystyczne tak i w Ińsku szczególnie w sezonie letnim znajdziemy coś smacznego dla siebie. Jesli nie będziemy chcieli korzystać z restauracji, pizzeri czy smażalni, jednym słowem z gotowych posiłków, to możemy wybrać własnego grilla czy ognisko na jednym z kempingów.

Po sezonie letnim wiekszość miejsc, w których możemy kupić coś do jedzenia jest zamknięta, podobie rzecz się ma resauracjami czy barami w ośrodkach wypoczynkowych. asam warto mieć własny posiłek i podgrzać o na kuchence turystycznej. Kajakarze bioracy udział w wyprawach kajakowych wiedzą, że mala kucheka i kartusze z gazem t wyposażenie obowiązkowe.

Przewodniki i mapy

Mapy i przewodniki - Jezioro Ińsko

Więcej informacji na temat Ińska znajdziesz w Pojezierze Ińskie przewodnik kajakowy - wydawnictwo net-lan, format ebook. Opisane tam dokładnie zostały wszystkie trasy kajakowe, rowerowe i piesze, atrakcje dostępne z kajaka jak i pozostałe zabytki, rezerwaty. Znajdzie się również informacja o noclegach i gastronomi. Omówiono najatrakcyjniejsze rejony, punkty widokowe, z których rozciągają się niezapomniane widoki. Przewodnik zawiera również informacje użytkowe a także miejsca z zakazem wstepu.

Dla kajakarza, rowerzysty czy turysty pieszego zawsze niezbędne są mapy. Obecnie na rynku mamy do wyboru coraz wiecej map cyfrowych, z których możemy korzystać na własnym smartfonie czy tablecie. Zdecydowana wiekszość turystów korzysta również z darmowych map cyfrowych jak np. map firmy Google.

Mapy papierowe są szczegółowe i niezastąpione w takich podróżach. W przypadku zabłądzenia po wyczerpaniu bateri smartfona lub braku zasięgu nie bedziemy w stanie kontynuować trasy czy wezwać pomoc.

Jeśli zapuszczamy się w rejony nam nieznane, gdzie nie ma ulic a jest las, bagna, jeziora i rzeki oraz w dodatku możemy spotkać dzikie zwierzęta, mapa papierowa jest po prostu konieczna.